Medytacja sprawia, że organizm uspokaja się wewnętrznie. To ogromna zaleta w kontekście stresogennych sytuacji, z którymi ma się przecież do czynienia na co dzień. O ile krótkotrwały stres działa nawet pozytywnie poprzez aktywację układu współczulnego i mobilizowanie do działania, o tyle przedłużający się stres (lub zbyt mocny) ma katastrofalne skutki dla zdrowia. Dzięki medytacji zaczyna działać odpowiedzialny za wyciszenie organizmu układ nerwowy przywspółczulny. Co więcej, każdy rodzaj medytacji reguluje poziom ciśnienia krwi i tętna, a przy okazji obniża poziom hormonu stresu, czyli kortyzolu. Można zatem powiedzieć, że medytacja przywraca równowagę w organizmie poprzez zniwelowanie negatywnych skutków stresu.
Nigdzie nie znajdziesz spokojniejszego miejsca odosobnienia niż w swojej własnej duszy — Marcus Aurelius
Ogromną zaletą medytacji jest ćwiczenie koncentracji. Osoby stale praktykujące rzadko mają problemy ze skupieniem się, ponieważ medytacja przyczynia się do rozrostu obszarów kory mózgowej, które odpowiadają za umiejętność koncentracji i utrzymywania uwagi. Jednocześnie nie doświadcza się negatywnego błądzenia myśli. Przy spokojnym i wyciszonym umyśle nie tylko łatwiej podejmować decyzje, ale przede wszystkim wykonywać powierzone zadania.
Myśli nie błądzą, to i nie trzeba się zamartwiać. W związku z tym poziom odczuwania szczęścia i spełnienia szybuje. Łatwiej zdystansować się do tego, co się dzieje wokół, a przy tym skoncentrować się na obecnej chwili. Medytacja to sztuka przeżywania życia tu i teraz – z lepszą akceptacją rzeczywistości, zrozumieniem własnych emocji oraz przychylniejszym nastawieniem do świata i ludzi.
Medytacja jest remedium na wszelkie problemy ze snem – trudnościami w zasypianiu, budzeniem się w nocy, niedosypianiem czy ogólnie rzecz biorąc słabą jakością snu, który nie daje rzeczywistego odpoczynku. W takim przypadku zaleca się co najmniej kilkuminutową medytację bezpośrednio przed udaniem się na nocny wypoczynek. Pozwala to ukoić nerwy i całkowicie wyciszyć umysł. Skuteczność medytacji przy radzeniu sobie z problemami ze snem potwierdzają badania. Wynika z nich, że regularna medytacja przyczynia się do większej wydajności snu oraz skrócenia czasu potrzebnego do zaśnięcia. Jednocześnie taki sen jest bardzo efektywny i daje odpowiednią dawkę odpoczynku.
Warto podkreślić, że medytacja pomaga nie tylko w nocy, ale również w dzień łatwiej zrelaksować swój organizm. Kiedy umysł jest wyciszony, to całe ciało szybciej się regeneruje. Nawet osoby po dużym wysiłku fizycznym szybciej i łatwiej dochodzą do siebie, kiedy mają umysł wolny od trosk życia codziennego. Nic w tym dziwnego, ponieważ organizm człowieka najlepiej funkcjonuje w całkowitej harmonii między sferą fizyczną a psychiczną.
Prawda jest potomstwem ciszy i medytacji — Isaac Newton
Z zalet medytacji powinny skorzystać osoby borykające się walką z nałogami. Mimo że na pierwszy rzut oka wydaje się wręcz niemożliwe, to jednak liczne badania potwierdzają wysoką skuteczność stosowania technik medytacyjnych w terapiach uzależnień. W ten sposób można leczyć uzależnienie od nikotyny, leków, alkoholu czy hazardu. Jak wiadomo pociąg do używek ma swoje źródło w mózgu. Aby się uwolnić często to kwestia zmiany myślenia i poszukania w sobie wewnętrznej siły do radzenia z emocjami. Medytacja pozwala uniknąć zaburzeń psychicznych i stresu z powodu odstawienia używek, a zarazem niweluje ryzyko powrotu do nałogu. Umożliwia w pełni świadome, a nie impulsywne działanie. Poczytaj więcej na temat zależności między medytacją a nałogami i jej pozytywnym wpływie na uporanie się z uzależnieniami.
Wyciszony umysł otwiera się na nowe, oryginalne pomysły. Człowiek jest skłonny do szukania innowacyjnych rozwiązań i je znajduje w sobie. Korzyść z medytacji na pewno niezwykle ważna. Badacze zaobserwowali, że osoby medytujące stają się bardziej produktywne w działaniu i nie myślą schematycznie. To wynika w dużym stopniu ze wzrostu aktywności fal alfa, dzięki którym umysł znajduje się w stanie optymalnego przyswajania wiedzy, ale w poczuciu całkowitego odprężenia i szczęścia.
Medytacja okazuje się wyjątkowo skutecznym narzędziem w budowaniu poczucia własnej wartości oraz wiary w siebie i swoje możliwości. W związku ze zmianą perspektywy postrzegania życia, świata i własnej osoby łatwiej o samoakceptację oraz podejmowanie decyzji. Dzięki medytacji można przełamać strach przed nowymi wyzwaniami. Medytacja to swoista nauka stawiania czoła przeciwnościom w poczuciu własnej wartości. Konsekwencją tego okazuje się zdecydowanie lepsze radzenie sobie z codziennymi zadaniami, nawet tymi najtrudniejszymi.
Tak naprawdę nie tylko liczba, ale i waga korzyści płynących z medytacji powinna skłonić do rozpoczęcia praktyki. To tani i dostępny dla wszystkich sposób na lepsze zdrowie psychiczne, ale i fizyczne.