Pomedytuj
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

8 korzyści z medytacji – poznaj je i zacznij medytować

Data dodania: czwartek 22 lipca 2021

Po pierwsze, wewnętrzny spokój

Medytacja sprawia, że organizm uspokaja się wewnętrznie. To ogromna zaleta w kontekście stresogennych sytuacji, z którymi ma się przecież do czynienia na co dzień. O ile krótkotrwały stres działa nawet pozytywnie poprzez aktywację układu współczulnego i mobilizowanie do działania, o tyle przedłużający się stres (lub zbyt mocny) ma katastrofalne skutki dla zdrowia. Dzięki medytacji zaczyna działać odpowiedzialny za wyciszenie organizmu układ nerwowy przywspółczulny. Co więcej, każdy rodzaj medytacji reguluje poziom ciśnienia krwi i tętna, a przy okazji obniża poziom hormonu stresu, czyli kortyzolu. Można zatem powiedzieć, że medytacja przywraca równowagę w organizmie poprzez zniwelowanie negatywnych skutków stresu.

medytacja na łonie przyrody

Nigdzie nie znajdziesz spokojniejszego miejsca odosobnienia niż w swojej własnej duszy — Marcus Aurelius

Po drugie, koncentracja

Ogromną zaletą medytacji jest ćwiczenie koncentracji. Osoby stale praktykujące rzadko mają problemy ze skupieniem się, ponieważ medytacja przyczynia się do rozrostu obszarów kory mózgowej, które odpowiadają za umiejętność koncentracji i utrzymywania uwagi. Jednocześnie nie doświadcza się negatywnego błądzenia myśli. Przy spokojnym i wyciszonym umyśle nie tylko łatwiej podejmować decyzje, ale przede wszystkim wykonywać powierzone zadania.

Po trzecie, radość życia

Myśli nie błądzą, to i nie trzeba się zamartwiać. W związku z tym poziom odczuwania szczęścia i spełnienia szybuje. Łatwiej zdystansować się do tego, co się dzieje wokół, a przy tym skoncentrować się na obecnej chwili. Medytacja to sztuka przeżywania życia tu i teraz – z lepszą akceptacją rzeczywistości, zrozumieniem własnych emocji oraz przychylniejszym nastawieniem do świata i ludzi.

Po czwarte, lepszy sen

Medytacja jest remedium na wszelkie problemy ze snem – trudnościami w zasypianiu, budzeniem się w nocy, niedosypianiem czy ogólnie rzecz biorąc słabą jakością snu, który nie daje rzeczywistego odpoczynku. W takim przypadku zaleca się co najmniej kilkuminutową medytację bezpośrednio przed udaniem się na nocny wypoczynek. Pozwala to ukoić nerwy i całkowicie wyciszyć umysł. Skuteczność medytacji przy radzeniu sobie z problemami ze snem potwierdzają badania. Wynika z nich, że regularna medytacja przyczynia się do większej wydajności snu oraz skrócenia czasu potrzebnego do zaśnięcia. Jednocześnie taki sen jest bardzo efektywny i daje odpowiednią dawkę odpoczynku.

Po piąte, umiejętność odpoczywania

Warto podkreślić, że medytacja pomaga nie tylko w nocy, ale również w dzień łatwiej zrelaksować swój organizm. Kiedy umysł jest wyciszony, to całe ciało szybciej się regeneruje. Nawet osoby po dużym wysiłku fizycznym szybciej i łatwiej dochodzą do siebie, kiedy mają umysł wolny od trosk życia codziennego. Nic w tym dziwnego, ponieważ organizm człowieka najlepiej funkcjonuje w całkowitej harmonii między sferą fizyczną a psychiczną.

kamienie ułożone jeden na drugim

Prawda jest potomstwem ciszy i medytacji — Isaac Newton

Po szóste, nałogi precz

Z zalet medytacji powinny skorzystać osoby borykające się walką z nałogami. Mimo że na pierwszy rzut oka wydaje się wręcz niemożliwe, to jednak liczne badania potwierdzają wysoką skuteczność stosowania technik medytacyjnych w terapiach uzależnień. W ten sposób można leczyć uzależnienie od nikotyny, leków, alkoholu czy hazardu. Jak wiadomo pociąg do używek ma swoje źródło w mózgu. Aby się uwolnić często to kwestia zmiany myślenia i poszukania w sobie wewnętrznej siły do radzenia z emocjami. Medytacja pozwala uniknąć zaburzeń psychicznych i stresu z powodu odstawienia używek, a zarazem niweluje ryzyko powrotu do nałogu. Umożliwia w pełni świadome, a nie impulsywne działanie. Poczytaj więcej na temat zależności między medytacją a nałogami i jej pozytywnym wpływie na uporanie się z uzależnieniami.

Po siódme, kreatywność

Wyciszony umysł otwiera się na nowe, oryginalne pomysły. Człowiek jest skłonny do szukania innowacyjnych rozwiązań i je znajduje w sobie. Korzyść z medytacji na pewno niezwykle ważna. Badacze zaobserwowali, że osoby medytujące stają się bardziej produktywne w działaniu i nie myślą schematycznie. To wynika w dużym stopniu ze wzrostu aktywności fal alfa, dzięki którym umysł znajduje się w stanie optymalnego przyswajania wiedzy, ale w poczuciu całkowitego odprężenia i szczęścia.

Po ósme, pewność siebie

Medytacja okazuje się wyjątkowo skutecznym narzędziem w budowaniu poczucia własnej wartości oraz wiary w siebie i swoje możliwości. W związku ze zmianą perspektywy postrzegania życia, świata i własnej osoby łatwiej o samoakceptację oraz podejmowanie decyzji. Dzięki medytacji można przełamać strach przed nowymi wyzwaniami. Medytacja to swoista nauka stawiania czoła przeciwnościom w poczuciu własnej wartości. Konsekwencją tego okazuje się zdecydowanie lepsze radzenie sobie z codziennymi zadaniami, nawet tymi najtrudniejszymi.

Tak naprawdę nie tylko liczba, ale i waga korzyści płynących z medytacji powinna skłonić do rozpoczęcia praktyki. To tani i dostępny dla wszystkich sposób na lepsze zdrowie psychiczne, ale i fizyczne.
Powrót do bloga