Pomedytuj
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Medytacja zmienia człowieka

medytacja zmienia społeczeństw

Postrzeganie medytacji zmienia się. Może w naszym kraju jeszcze tego tak nie widać, ale w krajach Europy Zachodniej czy w Stanach Zjednoczonych medytacja staje się ważnym elementem życia. Ludzie medytujący to już nie jest margines społeczeństwa czy osoby zafascynowane kulturą Wschodu. Obecnie ci, którzy medytują są zazwyczaj postrzegani jako postępowi oraz dbający o swoje zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Nie ma w tym przypadku, ale taka zmiana w percepcji medytacji wynika z kilku rzeczy.

Przede wszystkim zauważono, że:

  • medytacja nie jest religią, a techniką.
  • Oczywiście nie dotyczy to wszystkich rodzajów medytacji, ale np. Medytacja Transcendentalna nie ma żadnego związku z religią. Dzięki temu nie stoi w sprzeczności z wartościami świata Zachodu wywodzącymi się z tradycji chrześcijańskiej. Dla wielu osób to bardzo ważne, ponieważ aby skorzystać z zalet medytacji nie trzeba rezygnować ze swojej wiary czy zmieniać religii. W rozpowszechnianiu praktyki medytacji niebywałą rolę odgrywają też wybitne postaci ze świata biznesu, kultury i nauki ( Znani o medytacji).

  • medytacja jest skuteczna, co potwierdzają badania naukowe.
  • Medytacja umożliwia wyjątkowo wszechstronny rozwój osobisty. Osoby praktykujące medytację poprawiają swoje zdolności poznawcze, w tym kreatywność, myślenie abstrakcyjne i pamięć. Łatwiej też wchodzą w pozytywne interakcje z drugim człowiekiem, co zauważa i zaczyna wykorzystywać świat biznesu.

    Coraz częściej medytacja jest kluczowym elementem życia korporacyjnego, zgodnego z szeroko rozumianą higieną pracy. Ludzie, którzy nie potrafią zarządzać swoimi emocjami nie będą też w stanie skutecznie zarządzać innymi ludźmi, ani efektywnie pracować. Dlatego pojawia się depresja czy wypalenie zawodowe. Medytacja może temu przeciwdziałać.

    Medytacja zmienia pojedynczego człowieka na lepsze, ponieważ:

    • zielony wytwarza harmonię i spokój, a zarazem zachęca do powolnego,
    • zmniejsza negatywne stany nastroju
    • poprawia samopoczucie emocjonalne i psychiczne
    • reguluje poziom ciśnienia krwi i zmniejsza ryzyko udaru mózgu czy chorób serca
    • pomaga w leczeniu problemów związanych ze zdrowiem psychicznym (depresja, zespół stresu pourazowego, zaburzenia osobowości)
    • poprawia koncentrację i oczyszcza umysł ze złych myśli
    • podnosi poziom kreatywności i wyzwala prawdziwy potencjał
    • pozwala wyeliminować gniew i strach
    • zapewnia spokój ducha oraz szczęście
    • rozwija tolerancję

    Nauka medytacji

    to nauka lepszego życia.

    Im więcej ludzi wokół nas praktykujących medytację, tym automatycznie większa szansa na uzdrowienie naszego społeczeństwa. O takie poprawne relacje dbają już świadomi ludzie biznesu, którzy widzą, że systematyczna praktyka medytacji zmienia architekturę naszego mózgu – usprawnia umysł, zwiększa zdolność koncentracji i zarazem rozwija inteligencję emocjonalną. To są cechy niezbędne, aby osiągnąć sukces w pracy, ale pomagają również w codziennym życiu prywatnym. Łatwiej osiągnąć odpowiedni balans i harmonię pomiędzy życiem zawodowym a stricte prywatnym i rodzinnym. Kiedy jesteśmy mniej zestresowani, nie czujemy w sobie napięć, ale spokój i szczęście, to również świat wokół nas staje się bardziej uporządkowany. Medytacja pogłębia jakość naszych doświadczeń codziennych i naszych relacji z innymi ludźmi.

    Medytacja doskonale odpowiada na potrzeby współczesnego człowieka, który nie chce się zatracić w pracy i zarazem troszczy się o swoje życie prywatne. Dzięki medytacji można się w tym wszystkim jakoś odnaleźć i smakować sens życia. Dowody naukowe na potwierdzenie tych tez są rzeczywiście przekonujące.

    Dlatego właśnie zmień siebie na lepsze, a zmienisz też świat wokół siebie.

    Zadbaj o mikrospołeczeństwo w najbliższym otoczeniu – w swojej rodzinie, w pracy, wśród znajomych. Warto zaufać Dalajlamie, który kiedyś powiedział: „Jeśli każde dziecko na świecie byłoby uczone medytacji, wyeliminowalibyśmy przemoc
    w ciągu jednego pokolenia.”

    Medytacja

    a problemy społeczne

    Praktyka medytacji jest coraz częściej wykorzystywana też do skutecznego radzenia sobie z rosnącymi kosztami opieki zdrowotnej, a to przecież poważny problem współczesnego starzejącego się społeczeństwa. Medytacja to w pełni bezpieczna, naturalna i efektywna praktyka lecznicza, która doskonale uzupełnia standardową opiekę medyczną. Dlatego stosuje się ją z powodzeniem w terapiach związanych ze schorzeniami psychicznymi, emocjonalnymi, ale i również jako formę profilaktyki schorzeń układu nerwowego czy układu krążenia. Sprawdza się także w leczeniu uzależnień.

    Różnego typu organizacje społeczne i zawodowe zdają sobie sprawę, że medytacja może pomagać w obniżaniu wydatków na opiekę zdrowotną. Praktyka medytacji zostaje zatem włączona do programów pracowniczych np. w takich firmach, jak Google. Ma to na celu nie tylko przeciwdziałanie stresowi oraz wypaleniu zawodowemu, ale również zwiększenie efektywności pracy oraz pomoc w tworzeniu dobrego zespołu pracowników. Techniki medytacji od lat są z powodzeniem wykorzystywane w wojsku amerykańskim. W niektórych krajach medytacja pojawia się nawet w szkołach, aby uspokoić umysł dzieci, zwiększyć ich poziom koncentracji, dać szansę na lepsze radzenie sobie z presją osiągania jak najwyższych ocen, a także aby młodzi ludzie potrafili funkcjonować w grupie społecznej.

    Moc i skuteczność medytacji potwierdzają badania nad prospołecznymi skutkami medytacji – moc przekształcania zarówno samej jednostki, jak i nieustannie zmieniającego się społeczeństwa.

    W tym kontekście widać, że nauka medytacji jest tak naprawdę inwestycją w budowanie zdrowych relacji międzyludzkich oraz dobrego społeczeństwa. W szerokim zakresie może nawet mieć zastosowanie w rozładowaniu konfliktów społecznych.

    Nauka medytacji jest prosta, a kursy – medytacja dla początkujących i medytacja dla zaawansowanych – w tym pomagają. Zapraszam Cię zatem do świata medytacji. Czas poświęcony na medytację nigdy nie jest czasem straconym. Przekonasz się o tym, kiedy tylko zaczniesz medytować.