Pomedytuj
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Pozycje do medytacji

jaką wybrać i jakie akcesoria do medytacji mogą pomóc?

Jak zacząć medytować? Paradoksalnie można powiedzieć, że wystarczy jedynie chęć. Jednak akcesoria do medytacji mogą pomóc i to nie tylko osobom początkującym. Ważne, żeby przygotować odpowiednie otoczenie. Najlepsze miejsce na medytację jest tam, gdzie się naprawdę dobrze czujesz. To może być Twoja sypialnia, ale nie musi. Niektórzy medytują w salonie, inni preferują taras, a jeszcze inni wybierają kuchnię. W sumie każda lokalizacja jest dobra, jeżeli sprzyja oddaniu się medytacji – kryterium wyboru to poczucie, że zewsząd emanują korzystne wibracje, a Ty możesz się spokojnie wyciszyć. Dlatego nie nadają się miejsca, w których pełno czynników rozpraszających

Poproś też innych domowników, aby Ci nie przeszkadzali i oczywiście wyłącz telefon. Czas na medytację to chwila tylko dla Ciebie. Wyznacz sobie również stałą porę na medytację i trzymaj się jej, tak jak to robi Oprah Winfrey ze swoimi pracownikami (link do Znani o medytacji).

Wybierz także wygodny strój do medytacji. Lepiej, żeby nic nie uwierało i nie obcierało – ubranie musi dawać poczucie komfortu. Trudno byłoby się również skupić marznąc. Jednak co najmniej kilkanaście minut siedzi się w bezruchu.

Kolejna rzecz to odpowiednia pozycja do medytacji i tutaj często pomocne okazują się niektóre akcesoria do medytacji, dzięki którym łatwiej utrzymać prawidłową postawę przez dłuższy czas. Wbrew pozorom nie musisz zmuszać swojego ciała do pozycji lotosu, jeżeli jest ono słabo rozciągnięte, a przede wszystkim masz zamknięte biodra oraz niezbyt elastyczne kostki i kolana. To wręcz niewskazane, ponieważ może prowadzić do poważnych problemów ze ścięgnami i mięśniami. Poza tym trudno byłoby medytować przy nieustannie odczuwanym bólu. Nic na siłę, aby się nie zniechęcić.

Pewnym kompromisem okazuje się pozycja półlotosu – bardzo stabilna, ale jednak łatwiejsza do wykonania, ponieważ tylko jedna ze stóp jest pozostaje na udzie, a druga swobodnie leży na podłodze.

Dla stabilizacji pozycji przydaje się poduszka do medytacji, dzięki której miednica może spoczywać mniej więcej 8 cm nad podłogą, a kolana bezproblemowo osiąść na podłodze. Osoby dobrze radzące sobie z lotosem powinny pamiętać, aby nie siedzieć bezpośrednio na podłodze i tutaj sprawdza się izolująca dobrze od podłoża mata do medytacji.

Jeżeli nawet pozycja półlotosu sprawia kłopot, to możesz wykonać wygodny siad po turecku albo wybrać pozycję seiza, czyli w klęku. W tym drugim przypadku przydaje się klęcznik do medytacji albo poduszka. Lepiej nie decydować się na pozycję leżącą, która sprzyja zasypianiu.

Przydatne akcesoria do medytacji

wygodne siedzenie

Pozostanie w tej samej pozycji przez co najmniej kilkanaście minut nie jest łatwe, tym bardziej że nie można się rozsiąść na wygodnej kanapie. Jeżeli coś uwiera albo nogi sztywnieją, to ciężko odpowiednio się skupić. Zdolność medytacji w dowolnej pozycji siedzącej bądź klęczącej w dużym stopniu zależy od elastyczności kolan, kostek i bioder. W wielu przypadkach potrzebny jest pewien rodzaj wsparcia, aby utrzymać właściwą postawę i komfort przez cały czas medytowania. Dlatego warto skorzystać z akcesoriów do medytacji, jak poduszki do medytacji, maty do medytacji czy klęczniki do medytacji, które nie tylko poprawiają postawę, ale też podnoszą poziom wygody podczas sesji.

Poduszka do medytacji

Obecny styl życia staje się coraz bardziej siedzący, a to niestety osłabia ciało. Winne są też miękkie i bardzo komfortowe fotele czy sofy. Współczesny człowiek ma problem, kiedy siedzisko pozostaje bez oparcia i jest za twarde. W takiej sytuacji siedzenie przez dłuższy czas na gołej i twardej podłodze może się okazać zadaniem ponad siły – powodować nieprzyjemny ból, a nawet uszkodzenia kręgosłupa. Nie musisz jednak cierpieć, ponieważ wystarczy wykorzystać specjalną poduszkę do medytacji, która zapewnia wsparcie dla prawidłowej postawy. Dzięki niej możesz medytować tak długo, jak chcesz, bez ryzyka pojawienia się bólu. Poduszka do medytacji jest miękka, ale bardzo stabilna i co ważne, zmniejsza też obciążenie kręgosłupa.

W pozycji siedzącej doskonale się sprawdzają tradycyjne poduszki do medytacji Zafu, które podnoszą biodra i górną część ciała. W ten sposób nogi mogą leżeć wygodnie i nie będą sztywnieć. Najczęściej siada się na krawędzi poduszki, więc uda delikatnie opadają. To sprawia, że biodra są wysunięte lekko do przodu i tym samym tworzy się wyjątkowo naturalna krzywa „s” w kręgosłupie. Prawidłowe ułożenie kręgosłupa powoduje, że plecy, szyja, głowa i ramiona automatycznie przyjmują wygodną pozycję pionową, którą łatwo utrzymać.

Poduszki do medytacji, dostępne w sklepie jogastyl.pl, mają odpowiednią miękkość i są wykonane z najwyższej jakości naturalnych materiałów. Materiał zewnętrzny to bawełna, natomiast wnętrze jest wypełnione łuską gryczaną. Wsad łatwo wymienić albo odsypać, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Szczególnie niższe osoby mogą czuć się bardziej komfortowo, kiedy poduszka jest nieco niższa, więc ciało nie będzie się przechylać w żadnym kierunku.

Co ważne, masz do wyboru różne kolory. Pamiętaj, że barwy też wpływają na człowieka:

  • zielony wytwarza harmonię i spokój, a zarazem zachęca do powolnego,  głębokiego oddychania
  • czerwony podnosi energię
  • pomarańczowy działa łagodząco na rany fizyczne i psychiczne
  • niebieski pomaga się zrelaksować
  • czarny wzmacnia poziom skupienia

Inne akcesoria do medytacji

Medytacja wymaga osiągnięcia wewnętrznego spokoju. Ręcznie wytwarzane misy dźwiękowe wytwarzają melodyjne tony relaksujące i odprężające. Podobno też otwierają czakry. Z kolei koraliki modlitewne pomagają skupić się na oddychaniu, licząc jeden oddech na koralik albo licząc mantry. Naturalne kadzidła aktywują zmysł węchu, oczyszczają powietrze i wprowadzają odpowiedni klimat. Natomiast muzyka medytacyjna nie tylko zapewnia korzystną atmosferę, ale jednocześnie wytwarza -stymulujące stan relaksu – fale theta. Muzyka nie powinna być zbyt głośna, ale subtelnym dodatkiem.

Możesz też skorzystać z bardzo nowoczesnych udogodnień. Aplikacje medytacyjne dostarczają mnóstwo wskazówek, jak medytować i wręcz prowadzą krok po kroku w świat medytacji. Dla wielu osób mogą także stanowić dobry motywator.

Akcesoria do medytacji, które polecam

ProducentNazwaKup w
JogastylPoduszki do medytacjihttps://jogastyl.pl/poduszki-do-medytacji