Medytacja Transcendentalna, to termin jaki rozpowszechnił na całym świecie Maharischi Mahes Yogi zaczynając od drugiej połowy XX wieku. Niezwykle skuteczna i prosta technika medytacji stosują dziś miliony osób na cały świecie, ciesząc się spuścizną pozostawioną przez wielkich Mędrców Vedyjskich.
Często spotykam się na moich kursach z przekonaniem, że twórcą tej techniki medytacji był Maharishi. Nawet On sam, podkreślał zawsze, że tylko przekazuje wiedzę dalej, jaką otrzymał od swojego Mistrza, a Ten z kolei od swojego. Tak wygląda Tradycja Wiedzy. Dziedzictwo Mądrości, które jest przekazywane przez wieki, tworząc Świętą Tradycję, linii nauczycieli, aby dzielić się cudem medytacji vedyjskiej.
Zatem, aby zrozumieć Medytację Transcendentalną albo też jak to poprawniej brzmi Medytację Wedyjską lub Medytację Świętej Tradycji dobrze jest nadmienić czym są Wedy. Mądrość wedyjską zawdzięczamy Rischim – duchowym przewodnikom, którym ta wiedza została podarowana i była przez wieki przekazywana kolejnym pokoleniom. Odbywało się to zazwyczaj ustnie. Dopiero Wjasa (Wyasa) żyjąc kilka tysięcy lat temu usystematyzował Wedy, spisując je. I było to dawno przed naszą erą. Są to najstarsze pisma, formułowane w sanskrycie. Daty ich tworzenia są umowne. Warto tylko wspomnieć, że mają kilka tysięcy lat, a ich objętość przekracza Biblię wielokrotnie. Wedy traktują życie człowieka całościowo w każdym jego aspekcie, służąc jego zrozumieniu. To właśnie z Wed wywodzi się medytacja, którą z powodzeniem rozpowszechnił Maharishi na zachodzie, tworząc ruch Medytacji Transcendentalnej.
Maharishi był uczniem Swami Brahmananda Saraswati znanego bardziej jako Guru Dev (1871-1953) (zdjecie Maharishiego i Guru Dev). I to jemu właśnie zawdzięczmy najbardziej, dostęp do wiedzy wedyjskiej w niedawnej historii człowieka. Ścieka Guru Dev duchowa jest wręcz niepojęta dla dzisiejszych ludzi zachodniego świata. Jako dziewięciolatek zdecydował się opuścić dom, aby prowadzić pustelnicze, duchowe życie. Pomimo protestów rodziny udało mu się to, za wstawiennictwem rodzinnego guru, który był pod wielkim wrażeniem dojrzałości i mądrości duchowej dziecka. Po latach nauk i pustelniczego życia w himalajskiej jaskini jako dwudziestoparolatek dołącza do świątyni swojego Guru. W wieku 34 lat zostaje wyświecony i wstępuje do ascetycznego zakonu. Większość swoje duchowego życia spędza w samotności.
Jako wiekowy mędrzec zostaje powołany na stanowisko Jagadguru – przywódcę duchowego. Miejsce to nie było obsadzane przez ponad 100 lat. Dopiero Guru Dev okazał się właściwym kandydatem, który zyskał aprobatę wielkich mędrców wschodu. Dzięki ucieleśnieniu wiedzy wedyjskiej stał się jej wspaniałym orędownikiem. Sprawił, że istota pradawnej wiedzy ponownie odżyła, aby nieść pomoc ludziom w realizacji duchowej egzystencji.
Brahmananda nie tylko odtworzył pradawne nauki, ale też umiejętnie je przedstawił, pomagając tym samym ludziom spragnionym duchowej mądrości. Uprościł je tak, aby każdy człowiek zajmujący się codziennym życiem, mógł praktykować medytację, bez konieczności prowadzenia pustelniczego życia.
Guru Dev był wielką inspiracją dla poszukiwaczy prawdy. Spod jego skrzydeł wyszli wielcy Mistrzowie –
(zdjęcia) Shantānand Saraswati , , Swami Swarūpānanda Saraswati i Swami Karpatri
W latach 40 ubiegłego wieku jednym z jego uczniów był młody dyplomowany fizyk – Mahesh Srivastava. Czerpiąc nauki u boku swojego nauczyciela Brahmanandy zyskał jego sympatię i zaufanie. Po kilku latach obcowania z wielkim mistrzem, stał się sekretarzem Guru Dev. Duchowe wzniosłe doświadczenia pozwalały mu reprezentować klasztor i publiczne głosić wzniosłości wiedzy Wedyjskiej. Mahes przyswajał nauki Mistrza aż do jego śmierci w 1953 roku.
Kolejne lata spędza podróżując po Indiach i przekazując wiedzę o bardzo skutecznej i prostej technice medytacyjnej wedyjskiej – nazywając ją Głęboką Transcendentalną Medytacją.
W tym czasie uzyskał duchowy tytuł Maharishi – Wielki Mędrzec i zakłada Ruch Odnowy Duchowej. Staje się on popularny w Indiach. Aż wreszcie jak stwierdził „MA COŚ co jest przydatne każdemu człowiekowi na ziemi” i postanawia podzielić się wiedzą wedyjską ze światem zachodu.
Wyrusza na turne po świecie głosząc zalety nauki Świętej Tradycji nauczając medytacji wedyjskiej znanej już jako Medytacja Transcendentalna. Odwiedza wiele krajów zachodu, z udziela wywiadów i jest z chęcią pokazywany w telewizji , a jego popularność rośnie. Tym sposobem zainteresowanie Medytacją wedyjską, która już właściwie jest nazywana wyłącznie Medytacją Transcendentalną, staje się coraz bardzie rozpoznawalna i popularna.
Maharishi propagując TM przyciąga do siebie również światowej klasy artystów. Wśród nich są największe gwiazdy jakie były wówczas na ziemi – Beatlesi. Dzięki nim ruch przybiera jeszcze bardziej na sile i każdy chce spróbować medytacji transcendentalnej. (zdjęcie z wykładów)
Odwiedzając kraje Europy dociera również do Szwecji. Pewnego zimowego dnia, w latach 60-tych na wykład w Malmo przychodzi młody aktor teatralny Conny Larsson. Wtedy jeszcze nie mógł podejrzewać, że będzie to moment zwrotny w jego życiu. To krótkie spotkanie z Maharishim odmieni całkowicie jego życie, a On … później odmieni życie tysięcy osób w wielu zakątkach świata, również moje.